Bírság vár a munkabérek elvárt emelése után járó kedvezménnyel visszaélőkre
- Budaörsi Infó
- 2011 december 14.
Az Országgyűlés kedden több ponton módosította a jövő évi adótörvényekre vonatkozó szabályokat, egy a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról szóló előterjesztéshez benyújtott zárószavazás előtti módosító javaslattal.
A Ház által 279 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 28 tartózkodás mellett elfogadott indítvány új mulasztási bírságot vezet be a munkabérek nettó értékének megőrzését célzó adókedvezménnyel visszaélőknek. A büntetés mértéke a jogosulatlanul igénybe vett kedvezmény összegének 15 százaléka, de legalább 100 ezer forint.
A jogszabályváltozásokkal egy úgynevezett rugalmassági klauzulát is bevezetnek a munkabérek nettó értékének megőrzését célzó adókedvezmény igénybevételéhez. A módosítás lehetővé teszi, hogy pusztán adminisztrációs tévedés miatt ne lehessen egy munkáltató valamennyi munkavállalójától megvonni az adókedvezményt.
A korábban elfogadott adószabályok értelmében a munkabérek elvárt emeléséért járó adókedvezménybe minden, a munkaviszony után fizetendő adó beletartozik, mértéke pedig 2012-ben a bruttó bér 21,5 százaléka lesz, de legfeljebb havi 16.125 forint, míg 2013-ban 16 százalékra, illetve 12 ezer forintra változok ez a kedvezmény.
A benyújtáskor még a „cégnek nem minősülő szervezetek bírósági nyilvántartásáról” címet viselő javaslat a végtörlesztéshez biztosított munkáltatói kölcsönről és vissza nem térítendő támogatásról is tartalmaz rendelkezéseket. Ezek alapján a munkáltatónak 2012. március 31-ig kellene összeírniuk a kedvezményezett munkavállalók adatait, illetve kölcsönük és támogatásuk összegét. Az Országgyűlés korábbi döntése értelmében ugyanis a munkaadók 7,5 millió forintig adómentes támogatást adhatnak dolgozóiknak a rögzített árfolyamú végtörlesztésre.
A képviselők az indítvány elfogadásával döntöttek arról is, hogy az adóhatóságnak a gépjárműszerzés után fizetendő illeték kiszabásánál joga van az autók gyártási évét is megismernie.
Az előterjesztés eredeti szándékának eleget téve egyebek mellett rögzítette, hogy a civil szervezeteknek a jövőben lehetősége lesz az elektronikus úton történő ügyintézésre, továbbá igénybe vehetik a cégeljárásban ismert egyszerűsítést, amivel 15 napon belül megtörténhet bejegyzésük, illetve annak módosítása.