Országos akcióterv készült az antibiotikumok hatékonyságának megőrzésére
- Budaörsi Infó
- 2011 november 19.
Országos stratégia és akcióterv készült az antibiotikumok hatékonyságának megőrzéséért – jelentette be Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) főigazgatója Budapesten.
Melles Márta pénteki sajtótájékoztatóján kifejtette: az antibiotikumok felelőtlen szedése mostanra olyan globális méretű problémává nőtte ki magát, hogy a rendelkezésre álló antibiotikumok egyre kevésbé hatnak, utánpótlás viszont nincs, nem jelennek meg új készítmények a piacon. A tendencia azt mutatja, hogy a helyzet egyre rosszabb, “egy bombán ülünk” – fogalmazott a főigazgató. Szerinte lassan az orvosok nem tudják mivel kezelni a betegeket, mert a korábban bevált készítmények már nem hatnak.
Pénteken volt az európai antibiotikumnap, amelyet az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ jelölt ki, mert azt tapasztalták: az antibiotikumok kezdik elveszíteni hatékonyságukat. Egész Európában elvárás, hogy az országokban legyen stratégia arra vonatkozóan, hogyan lehetne megfékezni az antibiotikum-rezisztencia terjedését. Az OEK és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által megbízott, antibiotikum-rezisztenciával foglalkozó szakmai bizottság által elkészített akciótervet a Nemzeti Erőforrás Minisztérium már a szakmai kollégiumban körözteti – mondta a főigazgató.
Mint kifejtette, a sokoldalas munkaanyagban összefoglalták azokat a feladatokat, amelyeket a következő években el kell végezni az antibiotikum-rezisztencia ellen. A stratégiában felhívták a figyelmet a szakemberek képzésének fontosságára is, ugyanis – mint Melles Márta kiemelte – jelenleg hiány van infektológusokból, epidemiológiai szakemberekből, akik az egészségügyi személyzetnek meg tudnák mondani, hogyan viselkedjenek a betegekkel.
A felesleges antibiotikum-szedésnek következményei vannak – figyelmeztetett a Melles Márta, hozzátéve: mindenkiben tudatosítani kell, hogy “az antibiotikum nem cukorka”. Ezeket a gyógyszereket – ahogy az összes többit is – csak az orvosi utasításnak megfelelő dózisban és ideig szabad szedni.
Mint kifejtette, az OEK 2008 óta kampányokat folytatott, hogy felhívják a figyelmet: az antibiotikumok felelőtlen alkalmazásával a baktériumok rezisztenssé válnak, vagyis hiába szedik a betegek ezeket a szereket. Az elmúlt években azt sikerült elérni, hogy ismert legyen a probléma, de még mindig “drámai” a helyzet – tette hozzá.