Görög népszavazás – Londoni elemzők: “kétségbeesett, kockázatos lépés”
- Budaörsi Infó
- 2011 november 02.
“Kétségbeesett, kockázatos” lépésnek nevezték keddi helyzetértékelésükben londoni elemzők Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő döntését a pénzügyi mentőcsomagról szóló népszavazás kiírásáról.
Az Eurasia Group nevű globális politikai kockázatelemző csoport londoni szakértői szerint a népszavazási kezdeményezés jelentős mértékben növeli a bizonytalanságot egyrészt a Papandreu-kormány, másrészt – “és ez még fontosabb” – a múlt heti EU-csúcson Görögország számára kimunkált intézkedéscsomag sorsával kapcsolatban.
Az Eurasia Group elemzői szerint Papandreu népszavazási felhívása “hatalmas politikai hazárdjáték”, amelynek célja a lázongók elhallgattatása, és egyben új felhatalmazás megszerzése a választóktól.
Tekintettel azonban a Görögországra jellemző nagymértékű polarizálódásra és elégedetlenségre – valamint arra a tényre, hogy a görög választók számára szokatlan a népszavazás intézménye -, a referendum kiírása a rendelkezésre álló lehetőségek közül a legveszélyesebb.
Mindazonáltal korántsem kezelhető tényként még az sem, hogy a Papandreu-kormány egyáltalán eljut a népszavazásig, sőt “nagyon is valószínűtlen”, hogy fennmarad január elejéig, vagyis a referendum várható időpontjáig – vélekedtek keddi elemzésükben az Eurasia Group szakértői, rámutatva, hogy a parlamentben a kormánytöbbség immár a lehetséges minimumra csökkent.
A cég szerint ilyen körülmények közepette valószínűtlen, hogy a kormány meg tudná nyerni az e hétre kiírt törvényhozási bizalmi szavazást, de még ha túl is éli ezt a próbát, nem valószínű, hogy biztosítani tudná a szükséges többséget a napirenden szereplő fontos törvénytervezetekhez, köztük a jövő évi költségvetéshez és az új adórendszer meghonosításához.
Az Eurasia Group szerint ugyanakkor – ha megtartják – a népszavazás kimenetele sem lenne előre biztosan megjósolható. Ha a kormánynak sikerül olyan kérdést feltennie, amelyre “nehéz nemmel válaszolni” – például azt, hogy “Támogatja-e Ön Görögország euróövezeti tagságát?” -, akkor a választók nehéznek találhatják, hogy a kormány ellen szavazzanak. Nagyon sok függne a következő hetek vitáitól és fejleményeitől, valamint attól is, hogy a népszavazás idején éppen milyenek a körülmények – áll az Eurasia Group keddi londoni elemzésében.