Az influenza elleni védőoltást mindenkinek ajánlja a tiszti főorvos
- Budaörsi Infó
- 2011 október 25.
Az országos tiszti főorvos mindenkinek azt ajánlja, adassa be az influenza elleni védőoltást; Paller Judit keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt is mondta, hogy az influenza szempontjából fokozottabban veszélyeztetetteknek különösen fontos az oltás.
A tiszti főorvos közlése szerint a hat hónaposnál idősebb krónikus betegek, a várandós nők és a 65 éven felüliek számára az idén is 1,3 millió dózis ingyenes oltóanyag áll rendelkezésre, azokat csütörtökig várhatóan minden területi népegészségügyi intézet megkapja.
Csohán Ágnes, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) járványügyi főosztályának vezetője elmondta: a 41. héten 5600 ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, de még egyikőjük szervezetében sem mutatták ki a vírust. Október elején indult el az influenza figyelő szolgálat: hetente mintegy 1400 háziorvos és házi gyermekorvos jelenti az influenzaszerű megbetegedések számát, száz orvos pedig heti rendszerességgel mintákat is küld az OEK-be.
Mint mondta, az előző szezonban nagyjából száz, influenzával összefüggő haláleset történt, de mindez csak a járványügyileg igazolt esetek száma. Becslések szerint Magyarországon évente ezer ember halála hozható összefüggésbe az influenzával – tette hozzá.
A háziorvosoktól novembertől kérhető a hazai gyártású háromkomponensű szezonális influenza elleni védőoltás, amely a 2009-ben megjelent pandémiás, valamint az influenza A és B vírus ellen nyújt védelmet.
A járványügyi főosztályvezető hangsúlyozta: az oltás beadását követően legalább két hét, amíg a teljes védelem kialakul. Ezért hangsúlyozzák már most a védőoltás fontosságát, hogy mire az influenza járványos időszaka megkezdődik, minél többen, de legalább a veszélyeztettek jelentős része be legyen oltva.
Csohán Ágnes elmondta: az elmúlt két évben az influenza elsősorban a fiatal felnőtt és középkorú lakosságot érintette, de arra számítanak, hogy az idén az idősek nagyobb számban betegednek majd meg. Nagyon fontos, hogy a zárt közösségekben – például idősek otthonában, vagy szociális otthonban – élők és dolgozók, valamint az egészségügyi dolgozók, különösen a súlyos, krónikus betegeket ápolók, legyenek beoltva – mondta a főosztályvezető. Hozzátette: tavaly az egészségügyi dolgozók mintegy fele (57 ezer) oltatta be magát, s ez a mutató az uniós országok között nem rossz arány, de lehetne jobb is.
Paller Judit ennek kapcsán megjegyezte: tavaly a 65 éven felüli lakosságnak csak mintegy 30 százaléka részesült valamilyen védőoltásban. E tekintetben az uniós tagállamok rangsorában a hátsó harmadban vagyunk. Mint mondta, az Európai Unió, valamint a WHO (Egészségügyi Világszervezet) elvárása, hogy az országokban minél nagyobb legyen a lakosság “átoltottsága”. A cél, hogy 2011-ben a 65 éven felüli lakosság legalább 75 százaléka be legyen oltva.