Diagnózis számítógéppel
- Budaörsi Infó
- 2011 október 12.
Az orvostudományban alkalmazott vizsgáló módszerek a fontos eltérések mellett rengeteg apró jelet is rögzítenek, melyeket még a gyakorlott szakorvos sem értékel, ám egy számítógépes alkalmazás felhívja ezekre a figyelmét.
A komputeres diagnosztika a már eddig is rögzített vizsgálati adatokon alapszik.
A múlt század kilencvenes éveiben került be a köztudatba a “turistaosztály-tünetcsoport”, melynek neve abból eredt, hogy a repülőgépek turistaosztályain utazó, szűk ülésekbe beszorított, sok órán keresztül, mozdulatlanul ülő utasok alsó végtagjaiban visszérgyulladás keletkezik, és a kialakuló véralvadék legtöbbször a gépből kiszállás közben tüdőembóliához vezet, esetleg hirtelen halált okoz.
Londonban több ilyen eset is előfordult, ezért az angol szakemberek régóta figyelnek azokra az előjelekre, melyek fölfedezésével és figyelembe vételével a végzetes rosszullét megelőzhető. Ezek jelentős része általánosan ismert, de most a Nottinghami Egyetem szívgyógyászai olyan számítógépes programot dolgoztak ki, mely a mindennapos EKG-görbék jellemzőinek figyelembe vételével megadja a visszeres komplikációk valószínűségét.
A kutatók az Egyesült Királyság 3,5 millió lakosának egy év alatt készített EKG-görbéjét értékelték új, számítógépes program segítségével. Csak olyanok EKG-felvételét táplálták be a programba, akiknek korábban soha nem volt véralvadási panasza vagy embóliája. A számítógép kimutatta azokat az eltéréseket, melyek gyakrabban fordultak elő azoknál, akik később véralvadási betegség miatt orvoshoz kerültek.
A munkacsoport azt reméli, hogy az ilyen betegeknél gyakoribb EKG-elváltozások útján nagyobb valószínűséggel kiszűrhetők azok, akiket fokozott óvatosságra kell inteni utazás előtt.
Amerikai kutatók Seeshan Syed vezetésével a Science Translational Medicine című folyóiratban írták le az orvosszemmel felismerhetetlen EKG-jeleket, melyek a veszélyesebb állapotban lévő, szívroham miatt kórházban ápolt betegeknél előfordulnak.