Amit Berlinről tudni kell

Európa egyik legfiatalabb fővárosa Berlin, ahol tartományi parlamenti választásokat tartottak vasárnap.

A német főváros ugyanis önálló tartomány Németországban, akárcsak Hamburg és Bréma városa. 892 négyzetkilométeres kiterjedésével – Hamburgot és Brémát megelőzve – az összesen 16 közül Németország harmadik legkisebb tartománya, a maga 3,46 millió lakosával azonban már az előkelőbb nyolcadik helyen áll.

Berlint Németország politikai és gazdasági súlya, valamint a település hagyományos kulturális szerepvállalása miatt a kontinens egyik fővárosaként is emlegetik. De Európa “szíve” abban a tekintetben is, hogy legújabb kori történelme egyben Európa és az egész világ történelmében is komoly szerepet játszott.

Az első írott utalás a mai Berlin területén fekvő, a  Spree folyó partján elterülő egykori kis halásztelepülésre 1237-ből származik. A kicsiny település az idők folyamán először sikeres kereskedőváros lesz, majd Poroszország, s később Németország fővárosa. A második világháború után, a hidegháború idején a Kelet és Nyugat közötti ütközőzóna, a hírhedt szektorokkal, a blokáddal és a fallal, majd 1991-től – a berlini fal leomlása után –  ismét az újraegyesített Német Szövetségi Köztársaság fővárosa. Berlinhez, illetve a város történetéhez kapcsolódik a hidegháború egyik legjellemzőbb és legtöbbet idézett mondata, a néhai amerikai elnök, John F. Kennedy 1963. június 26-án az akkori Nyugat-Berlinben elhangzott kijelentése, az “Ich bin ein Berliner”  (“én berlini vagyok”).

Az ismét egységessé vált Berlin ily módon ma Németország és Európa újraegyesülésének jelképe is. Magán viseli mindazoknak a változásoknak a nyomát, amelyeken az ország az újraegyesülés óta ment keresztül. A hatalmas fejlődést, az óriási ütemű építkezéseket, az integrációt és mindennek árnyoldalait is. Azaz az eladósodást, a szociális különbségeket, a bevándorlók beilleszkedési gondjait, a munkanélküliség problémáját, az egykori kelet- és nyugat-berliniek közötti mentális közeledés nehézségeit, a keleti kommunista múlt örökségeit.

Európa egyik kulturális központja az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított Múzeum-szigettel, összesen 170 múzeumával, több mint 50 színházával és koncerttermével, 284 filmszínházával és a Berlinale filmfesztivállal.

Híres kastélyairól, parkjairól, az Alexanderplatz-on lévő, 368 méter magas, az NDK-s időket felidéző televíziós toronyról, a történelem viharait átélt Brandenburgi kapuról, nyitottságáról és vendégszeretetéről. De híres arról is, hogy a berliniek különösen kedvelik a kutyákat. A hivatalos statisztika egyedül a német fővárosban 108 784 négylábút tart nyilván, s a kutyák az adatok szerint összesen 428 ezer fán “osztozkodhatnak”.

Comments Closed