Az Egyesült Államokban virágzik a házi sörfőzés – Az otthon készültnél helyibb termék nem létezik
- Budaörsi Infó
- 2011 július 22.
Tim Artz sörfőzdéjének három fala üvegből van, és almafákra, valamint egy babbal, tökkel és harmincöt különböző fajta paprikával teli kertre néz. Egy nyirkos tavaszi reggelen a sörfőzde minden ajtaját szélesre tárták, de odabent meleg volt: a főzőtank alatt csaknem maximális fokozaton működött a gázégő.
A 48 éves Artz csak amatőr sörfőző, valójában egy egészségügyi vállalkozás információtechnológiai igazgatója. Ám aki csak a berendezéseit látja (egybek között a jókora hordót, amelyben a leforrázott malátát tartja, az 1800 dollárba kerülő érlelő tartályt, és a 30 gallonos, vagyis 114 literes főzőüstöt), az könnyen hivatásosnak nézheti.
Az otthoni sörfőzés, amelyet a múlt század elején a szesztilalmi törvény betiltott, és csak 1979-ben vált újból legálissá, ma újjászületőben van. A coloradói Boulderben székelő Házi Sörfőzők Amerikai Szövetsége 11 724 tagot jegyzett 2006-ban, és a létszám azóta több mint duplájára, 26 ezerre nőtt.
A megnövekedett érdeklődés fellendítette a sörfőzéshez használt eszközök gyártását is – mutatott rá Gary Glass, a szövetség elnöke. “Az otthoni sörfőzéshez szükséges eszközöket árusító üzletek bevétele 2009 óta 16 százalékkal nőtt” – mondta a The New York Timesnak, hozzátéve, hogy bár a 2010-es adatok egyelőre nincsenek meg, szerinte tavaly is két számjegyű volt a gyarapodás.
Az emelkedéshez hozzájárult az otthoni sörfőzéshez kapcsolódó klubok, könyvek és versenyek számának megugrása, illetve a kis sörfőzdék utóbbi két évtizedben elért sikere is, ami sok amatőrt a sörfőzésre bátorított. A csináld magad és a helyi termelést ösztönző mozgalomnak szintén komoly szerepe volt. “Általános irányzat, hogy különböző dolgok helyben készüljenek, márpedig az otthon készültnél helyibb termék nem létezik” – magyarázta Glass.
A sörfőzők szövetségének elnöke szerint a recesszió se lassított a fejlődésen. “A népi bölcselet egy része úgy szól, hogy több időt szentelhetnek a hobbijuknak azok, akik állás nélkül vannak, vagy csak részmunkaidőben dolgoznak” – mondta.
Vissza a gyökerekhez
A házi sörfőzés újjáéledése visszautal az amerikai gyökerekre.
Az Új-Angliát 1620-ban megalapító zarándok atyák állítólag azért szálltak partra a massachusettsi Plymouth Rocknál ahelyett, hogy tovább mentek volna Virginiába, mert kifogytak a sörből, és szükségük volt utánpótlásra. Tény és való, az alapító atyák közül sokan főztek sört a farmjukon. Még az elnöki család is csatlakozott a hagyományok felelevenítőihez: a Super Bowl, az amerikaifutball-bajnokság döntője alkalmából adott fogadásukon a Fehér Házban főzött hagyományos angol sört, ale-t szolgáltak fel, és az ottani kaptárakból származó mézzel édesítették.
Ahogy az amatőr sörfőzők száma bővül, egyre többen lesznek azok, akik Tim Artz-hoz hasonlóan nagy mennyiségű sört főznek az otthonuknak egy külön erre a célra berendezett részében.
“Amikor megnéztük a házat, és beléptünk a szobába, mindketten tudtuk, hogy ott lesz a sörfőzde” – mesélte Dot Artz, aki gyakran segít a férjének a sörfőzésben. Az Artz család jelentős összeget fordított erre az időtöltésre. A kérdésre, hogy mégis mennyit költött az évek folyamán a sörfőzésre, Tim Artz huncut mosollyal azt felelte: “Sokat. Szó se róla, nem egy olcsó hobbi.”
A jelentős összegeket beruházó amatőr sörfőzők egy része azt tervezi, hogy egyszer profi sörfőzdét nyit (amatőrként nem adhatják el a terméküket). Más komoly költekezőknek azonban nincsenek nagyralátó üzleti terveik. Számukra a sörfőzés szabadidős tevékenység, mint például a golf. Próbálgatják, dolgoznak rajta, sokszor csalódnak, de végül nagyon büszkék, amikor a vízből, malátából, komlóból és élesztőből sikerül előállítani a megfelelő minőségű italt.
Ezeknek a lelkes embereknek a sörfőzéshez szükséges eszközök gyártói, mint például az ohiói Toledóban működő Sabco vagy a californiai Concordban székelő More-Beer! ma már korszerű, profi minőségű berendezéseket kínálnak. “Ez azonban még mindig kivétel, és nem szabály” – állította Glass, aki nem lelkesedik ezekért a fejlett, műszakilag magas színvonalú eszközökért. Ő évente hatszor főz sört egy Frankenstein rendszeren, ahogy a házi sörfőzők a maguk eszkábálta, de a célnak tökéletesen megfelelő berendezéseket nevezik.
Van minden, amire egy sörkedvelőnek szüksége lehet
Bob Sulie, a Sabco elnöke szerint azonban nő a profi minőségű berendezést használók száma.
“A múltban a cég zászlóshajójának számító, 6000 dollárba kerülő Brew Magic rendszert elsősorban profi sörfőzőknek adták el, de most már sokat vesznek belőle otthoni sörfőzők, illetve belőlük alakult csoportok” – közölte, hozzátéve, hogy 2010-ben a vállalat nagyjából naponta adott el egy Brew Magic-ot.
Mint sok időtöltés, az otthoni sörfőzés is szenvedéllyé, és igen költségessé válhat.
Néha az otthon sört főzőnek nem elég a pincében kialakított bár. Christopher Bowen egy ivót is épített a sörfőzdéje mellé. Mindkettő egy 74 négyzetméteres csűrben van az óceán partján, a pennsylvaniai Bethlehemben lévő birtokán, ahol a lánytestvérével és egy barátjával együtt lakik. A 44 éves, három gyerekes pénzügyi tervező a Kovácshoz Címzett Sörfőzde és Söröző néven emlegeti a csűrt. Belülről egy brit pubra emlékeztet a polcain sorakozó 24 darab 20 unciás, vagyis nagyjából 6 decis sörös kupával.
Bowen kocsmájában van televízió, kényelmes ülések, dartsos tábla a falon, és tartozik hozzá egy sörérlelésre használt hordókkal teli pince is. Minden van hát, amire egy sörkedvelőnek szüksége lehet – vagy legalábbis majdnem.
“A fürdőszoba hiányzik, de olyan környéken vagyunk, ahol kevesen járnak, és ha nagyon szükséges, a ház is csak húsz lépésre esik” – magyarázta a tulajdonos.
facebook:
0 Komment