Elhunyt Lámfalussy Sándor, “az euró atyja”

Életének 87. évében elhunyt Lámfalussy Sándor (Alexandre Lamfalussy) magyar származású, Belgiumban élő, belga állampolgárságú közgazdász, bankár, akit a közös európai fizetőeszköz létrehozásában szerzett érdemeiért gyakran emlegetnek “az euró atyjaként”.

 

    Halálhírét családja hétfőn közölte a belga hírügynökséggel.

    Lámfalussy Sándor Kapuváron született 1929. április 26-án. Magyarországot 1949-ben hagyta el.

    Gyakran nevezik az “euró atyjának”, mert nagy szerepet játszott a közös európai valuta megteremtésében. A Delors-bizottság tagjaként (1988-1989) részt vett az Európai Monetáris Unió megvalósítási tervének kidolgozásában, majd 1994. január 1-jétől 1997. június 30-ig az Európai Központi Bank elődjének szánt, frankfurti székhelyű Európai Pénzügyi Intézet első elnöke volt.

    Lámfalussy Sándor pragmatikus megközelítést szorgalmazott azoknak a konvergencia kritériumoknak az értelmezésben, amelyek alapján az egyes országok részt vehetnek az egységes fizetőeszközt használó rendszerben.

    “Nem egyszerűen egy számról van szó. Tartós időre kell belépni, látni, mi vár ránk, történelmi távlatba tekinteni” – mondta még 1997-ben a Financial Times című brit üzleti napilapnak.

     Lámfalussy Sándor az európai értékpapírpiacokat szabályozó “bölcsek tanácsának” vezetőjeként (2000-2001) az európai tőkepiac-szabályozással kapcsolatban dolgozott ki javaslatokat. Egyik fia, a La Libre Belgique című napilapnál dolgozó Christophe Lamfalussy elmondta: apja az elsők között volt, aki bizalmatlanná vált a piacokkal szemben és spekultatív buborékok kialakulására figyelmeztetett, erősen ajánlva a pénzügyi rendszerek jobb szabályozását.

    Érdemeinek elismerésére Lámfalussy Sándor a belga királytól 1993-ban bárói címet kapott, 1999-ben a francia Becsületrend parancsnoki fokozatát vehette át.

    1995-ben a budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem díszdoktora lett, 1998-tól a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, 1999-től Orbán Viktor miniszterelnök gazdasági tanácsadó testületének elnöke volt, 2001-ben a Corvin-lánc kitüntetettje lett. 2008-ban megkapta az MTA Wahrmann Mór emlékérmét, ugyanabban az évben a Sólyom László államfő által életre hívott magyarországi oktatás lehetséges fejlesztésének és a korrupció problémájának elemzésére létrejött Bölcsek Tanácsának tagja lett, 2013-ban megkapta a Magyar Szent István Rendet.

 

 

Juncker mély szomorúságának adott hangot

Mély szomorúságának adott hangot Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke Lámfalussy Sándor (Alexandre Lamfalussy) halála miatt.

Juncker hétfői közleményében kiemelkedő európainak és tehetséges közgazdásznak nevezte a magyar származású szakembert, akinek halálhírét hétfőn tudatta a család a belga hírügynökséggel.

“Szeretnék tisztelegni e megingathatatlan becsületű és meggyőződésű ember előtt, akinek intellektusát, szakértelmét és bölcsességét fájóan hiányolja mindenki, aki ismerte” – áll a luxemburgi politikus által kiadott kommünikében.

Juncker a barátjának nevezi Lámfalussyt, s emlékeztet, hogy a közgazdászt az euró egyik atyjaként tartják számon, aki kikövezte az egységes valuta bevezetéséhez vezető utat.

“Alexandre az európai projekt szenvedélyes, elkötelezett és hozzáértő építője volt” – húzza alá nyilatkozatában Juncker.

Az Európai Bizottság elnöke felidézi, hogy Lámfalussy irányította az Európai Monetáris Intézetet, amelyből kinőtt az Európai Központi Bank, és letette a közös monetáris politika alapjait, továbbá ő vezette a pénzügyi szabályozás és szabályalkotás alapjaiban való átalakítását.

Ezen a téren hagyott jelentős öröksége továbbra is ihletet ad a pénzügyi szolgáltatások szabályainak megalkotásához – idézi fel Lámfalussy munkásságának jelentőségét Jean-Claude Jucker.

A szombaton elhunyt közgazdászról Jeroen Dijsselbloem, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport elnöke is megemlékezett a tárcavezetők tanácskozását követően.

“Kimagasló tudósként, a monetáris unió elkötelezett szószólójaként kiemelkedő szerepe volt az euró megalkotásában, amelynek az egyik atyja volt” – méltatta Lámfalussyt a holland pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a néhai professzor gondolatai a gazdasági és monetáris unióról a mai napig jelentőséggel bírnak.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.