Egyre nő a melanómás betegek száma Magyarországon

Évente négyszáz halálos áldozatot követel a melanóma, azaz a festékes bőrrák Magyarországon, és a megbetegedések száma az elkövetkezendő hat évben akár másfélszeresére is nőhet – közölték szakemberek a Magyar Dermatológiai Társulat melanómáról tartott sajtótájékoztatóján Budapesten.

 

    Olyan halálos, legfőképp fiatalokat és nőket érintő betegségről van szó, amely komoly anyagi befektetés nélkül, odafigyeléssel és évente minimum egyszeri szűrővizsgálattal megelőzhető – hangoztatta Bata-Csörgő Zsuzsanna, a társulat elnöke.

    Oláh Judit, klinikai onkológus, a Szegedi Tudományegyetem docense hangsúlyozta: Magyarországon májusban és júniusban kiugróan magas számú betegnél ismerik fel a bőrrákot, hiszen ekkor sokkal többen mennek el szűrővizsgálatra. Ez a május elején tartott melanóma napnak és a nyári időszakot megelőző felvilágosító kampánynak köszönhető. A szakember elmondta: a melanómánál életmentő a korai felismerés, hiszen sebészi kimetszéssel szinte százszázalékosan gyógyítható.

     Magyarországon évente csaknem kétezerre tehető az újonnan felismert melanómás betegek száma. Az elváltozást időben kell felismerni, hiszen az egymilliméteres tumornál 98 százalékos, míg egy négymilliméteres daganat esetében már csupán 55 százalékos az ötéves túlélési arány – hívta fel a figyelmet Lengyel Zsuzsanna, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, bőrgyógyász-onkológus.

    Lengyel Zsuzsanna követendő példaként Ausztráliát említette, ahol a legmagasabb a melanómás megbetegedések száma, ugyanakkor magas a túlélés aránya. Összehasonlításként elmondta: míg Magyarországon minden ötödik bőrrákos beteget elveszítenek, addig Ausztráliában minden tizedik megbetegedett számára végzetes a melanóma. Ez az arány a nyolcvanas években Ausztráliában indult SunSmart (napozz okosan) elnevezésű, a napfény elleni védelemre figyelmeztető oktatási programnak köszönhető.

    A szakértők a kockázati tényezők között említették a világos és az erősen anyajegyes bőrt, a nagy dózisú napsugárzást és a genetikai hajlamot. Intő jel lehet, ha az anyajegy asszimetrikussá válik, körvonala elmosódik, színe sötétté esetleg világossá válik vagy megnövekszik, ilyen esetekben mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni – figyelmeztettek.

    Azt tanácsolják, hogy délelőtt 11 és délután 4 óra között ne tartózkodjunk a napon, viseljünk kalapot és hosszú ujjú inget, használjunk fényvédő krémet és kerüljük a szolárium használatát, hiszen a mesterséges forrásból származó UV sugarak ugyanannyira veszélyesek, mint a napból származó sugárzás.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.