“Újratárgyalnak” három békeszerződést a berlini magyar intézetben

A trianoni békeszerződés, a Németországgal kötött versailles-i és az Ausztriával kötött saint-germaini békeszerződés újratárgyalásáról szóló történelmi-politikai szerepjátékot szervez a Balassi Intézet berlini Collegium Hungaricuma az első világháború kitörésének századik évfordulója alkalmából. A más nemzetek történelme iránti megértést szolgáló program az Európa 14/14 – tekints vissza, gondolkodj előre című európai ifjúsági fesztivál része, amelyet Angela Merkel kancellár nyit meg szerdán a német fővárosban.

 

A Collegium Hungaricum Berlin (CHB) nem először alkalmazza az empátia fejlesztését célzó szerepjáték módszerét, 2010-ben egy képzeletbeli állam – Fontánia – alkotmányának kisebbségi jogokról rendelkező fejezetét dolgozták ki 20-28 év közötti magyar, szlovák, román és német fiatalokkal. A játék alapelve az volt, hogy a résztvevők a politikai nézeteiktől a legtávolabb álló ideológiát követő pártot képviselik az alkotmányozási folyamatban, így például a baloldali liberális beállítottságú játékosok a fontániai radikális nacionalisták küldötteként ültek tárgyalóasztalhoz.

A ChancenOst (Keleti esélyek) című program igen eredményes volt, a játékosok katartikus élményekről számoltak be, a nézőpontváltás hozzásegítette őket a másik oldal érveinek jobb megértéshez és a saját meggyőződésből fakadó nézetek alaposabb kidolgozásához – idézte fel Can Togay János, a CHB igazgatója az MTI-nek nyilatkozva. A játék egyebek között azt is megmutatta, hogy sérülés nélkül elválasztható egymástól a személyes és a politikai önazonosság, legalábbis egy ilyen szerepjáték idejére – tette hozzá.

Az Újratárgyalni a békét című szerepjáték alapelve hasonló, a játékosok nem képviselhetik saját nemzetüket és azt a szövetséget, amelynek tagjaként hazájuk harcolt az első világháborúban, így például egy magyar fiatal csak az antant, illetve az antant körül csoportosuló országok valamelyikének küldötteként vehet részt a tárgyalásokon.

A CHB kezdeményezését felkarolta az állampolgári ismeretek terjesztésével foglalkozó német állami intézmény, a Politikai Képzés Szövetségi Központja (bpb), és így az esemény bekerült a bpb nagyszabású centenáriumi fesztiváljának programjába. Ennek legfőbb része a szerdától öt napig tartó HistoryCampus Berlin, amelyen 500 európai, 18-25 év közötti fiatal foglalkozik majd az első világháború kitörésének okaival, körülményeivel, utóhatásaival és emlékezetével a Berlin történelmi központjában – a CHB épületének környezetében – berendezett fesztiválvárosban.

A bpb és partnerei összesen 21 foglalkozást szerveztek, négy téma köré csoportosítva (a történelem elemzése, emlékezet és megemlékezés, a történelem digitalizációja, a történelem színre vitele). A CHB szerepjátéka az első csoportba tartozik. A koncepciót a planpolitik nevű, politikai szerepjátékokra szakosodott berlini iroda dolgozta ki, amely a CHB kezdeményezése révén először fejlesztett történelmi témájú játékot.

A háromnapos szerepjáték első szakaszában a 30 résztvevő történészek útmutatásával rekonstruálja a Párizs környékén megkötött három békeszerződés történetét. A második rész a szerződések újratárgyalása, ami nyílt végű, megjósolhatatlan kimenetelű folyamat.

Ez utóbbi során a tárgyalódelegációk azzal a szándékkal kezdenek hozzá az egyeztetéshez, hogy tartós békét garantáló szerződésrendszert alkossanak, és nemcsak azokat az ismereteket használhatják fel, amelyek 1919-ben, a konferencia kezdetén rendelkezésre álltak, hanem mozgósíthatják a Párizs környéki békék hatásáról az utóbbi csaknem 100 évben felhalmozódott tudást is.

A magyar kezdeményezést a bpb mellett támogatja a Hertie Alapítvány is, és az együttműködő partnerek között van a berlini brit, francia és olasz kulturális intézet. A szerepjátékról dokumentumfilm készül, amelyet a CHB következő vállalkozása, az első világháború témáját képzőművészetileg és audiovizuálisan feldolgozó, A Nagy Ábránd című kiállításon mutatnak be júniusban.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.