Bűnmegelőzési tanácsok – Drog problémák
- Budaörsi INFÓ
- 2014 május 02.
(Budaörs, 2014. április 30. – Budaörsi Infó) A Budaörsi Rendőrkapitányságtól a héten a drogokkal kapcsolatban kaptunk néhány tanácsot. Gyerekes szülőknek mindenképpen ajánljuk elolvasni. Jobb félni, mint megijedni.
Tapasztalataink szerint a legtöbb gyermek nem kerül kapcsolatba a drogokkal, de általában elkerülhetetlen, hogy ez minden esetben így legyen. A fiatalok ma sokkal korábbi életkorban találkoznak a tudatmódosító szerekkel, mint gondolnánk.
A média, a barátok, idősebb társaik sok információt közvetítenek ezekről az anyagokról.
Sajnos a tapasztalatok azt igazolják, hogy a kábítószerek szervezetre gyakorolt hatásáról, valamint a fogyasztásból adódó egyéb következményekről már keveset tudnak.
Miért fogyasztanak a fiatalok kábítószert?
A megkérdezettek, akik drogokat fogyasztanak, a „Miért?”-re az alábbi okokat sorolják fel:
– lázadni, megbotránkoztatni akarják az embereket;
– a drogfogyasztás a baráti csoporthoz tartozást jelenti;
– kockázatot akarnak vállalni;
– szórakozásból, szórakozás közben;
– ezzel társaik előtt elismerést nyernek;
– ez a „kor divatja”;
– ez az éjszaki élet része, tombolás;
– ezzel felnőttnek akarnak látszani;
– menekülés a társadalmi valóság elől;
– unalomból;
– aránylag könnyű hozzájutni, s hamar hat.
A szülők a fenti okokat irreálisnak, vagy nevetségesnek tarthatják, a fiatalok részére azonban nagyon valósak, igazak. A fiatal nem a jövőnek, hanem a mának akar élni, annak megfelelni!
A szülőnek kell elsősorban segítséget nyújtani ahhoz, hogy gyermeke belássa, a drog mennyire veszélyezteti egészségét és egész jövőjét.
Hogyan segíthet a szülő a gyermekének?
A szülő igen sokat tehet azért, hogy gyermeke hogyan viselkedjen, mit tegyen és mit ne tegyen. Kár, hogy nem mindig hiszi el, hogy a legnagyobb hatást ő érheti el gyermekénél!
Ha először fordul elő drogfogyasztás, alapvető a szülő-gyermek közötti nyílt, segítő szándékú beszélgetés.
Fontos, hogy érezze a gyermek a határozottságot, következetességet, gondoskodást, s ne legyen a szülő elutasító. Mutasson rá a drogfogyasztás veszélyeinek néhány ok-okozati összefüggésére:
Hallgassa meg a szülő a gyermekét!
– A szülőnek oda kell figyelnie gyermeke mondandójára.
– Ne mindig az ő véleménye legyen az első, hagyjon lehetőséget a gyermek problémájának kifejtésére.
– Helyes, ha érezteti, hogy segítő szándékkal kíván beszélni gyermekével, s az nem felelősségre vonás, vagy elmarasztalás.
– Helyes, ha kimutatja, hogy érzékeny problémáira, ha átérzi azt, amibe a gyermeke belekerült!
– Fontos szülői magatartás viszont, hogy a gyermek tudja, „az ajtó mindig nyitva áll előtte”, meghallgatására, beszélgetésre készen állnak!
– Rendszeresen időt kell fordítani egymásra, beszélgetni kell a problémákról, gondokról!
– Ha a szülő következetes tud maradni, elkerülheti, hogy gyermeke azt mondja róla, igazságtalan, a gyermek tudja, hogy mit kaphat, mi várható.
– Fontos, hogy olyan tevékenységet ajánljon gyermekének, úgy működjön vele együtt, hogy ez a drogfogyasztást felülmúló kínálat legyen.
– Fontos tudni azt, hogy gyermeke általában barátai hatására, barátaival próbálja ki először a drogokat, ezért is fontos, hogy a szülő ismerje gyermeke barátait, és lehetőleg többször találkozzon velük!
– Fontos, hogy a fiatal érezze a megbecsülést, környezete kiegyensúlyozottságát!
– Ismerje el gyermeke teljesítményét, ezzel erősítse önbecsülését! Ez teszi őt kreatívvá, mely megvédheti a drogfogyasztástól.
– Ne bántalmazza gyermekét sem szóval, sem tettel! Ne tartson „előadást” gyermekének – emlékezzen saját tapasztalataira: milyen érzés azt hallgatni? A „lelki prédikációk” nem segítenek azokon, akiknek igazi segítségre van szükségük.
(forrás: ELBIR 2014. áprilisi szám)
facebook:
0 Komment