A Sikorsky a legmodernebb Black Hawk helikoptereket kínálja Magyarországnak
- Budaörsi Infó
- 2014 április 10.
A Sikorsky Aircraft a legkorszerűbb, sokoldalú Black Hawk helikoptereket kínálja Magyarországnak, és megtiszteltetésnek érezné, ha a magyar kormány ilyen gépeket vásárolna – mondta Stanley J. Prusinski, az amerikai repülőgépgyártó cég kelet-európai képviselője szerdán az MTI-nek.
“Ha ezeket a gépeket veszik meg, ugyanolyan helikoptereket fognak használni, amelyek az amerikai hadseregnél is használatban lesznek az elkövetkező évtizedekben” – mondta a szakember.
Elmondta, hogy Magyarországnak lehetősége van arra, hogy akár az Egyesült Államokban gyártott UH-60M, akár a Lengyelországban gyártott S-70i jelű Black Hawk helikoptereket vásároljon.
Stanley J. Prusinksi az MTI-nek a Budaörsi Repülőtéren nyilatkozott, ahol két 1986-os – a legújabbnál két generációval korábbi – Black Hawk helikoptert mutattak be újságíróknak a budapesti amerikai nagykövetség szervezésében.
Robert Peaslee, a budapesti amerikai nagykövetség kereskedelmi tanácsosa elmondta, hogy az amerikai Black Hawk harci helikopterek a Várpalota térségében zajló holland vezetésű nemzetközi hadgyakorlat támogatására érkeztek Magyarországra.
Magyarország a közeljövőben új helikopterek vásárlását tervezi, és “nagyon reméljük, hogy Budapest a Sikorsky kiváló terméke mellett fog dönteni” – mondta.
Stanley J. Prusinksi elmondta, hogy a Sikorsky az amerikai hadsereg egyik fontos beszállítója, a Black Hawk helikopterek az amerikai légierő gerincét képezik, az Egyesült Államok hadserege több mint 30 éve használja a helikoptercsalád különböző változatait.
“Ez a helikopter harcokban edződött, Irakban és Afganisztánban ma is használatban vannak. Kiemelkedő a túlélőképessége, ehhez hasonló helikoptert nem talál, az amerikai hadsereg küldetései alapján folyamatosan fejlesztik. A lehető legnagyobb biztonságot nyújtja a szállított katonáknak, és a legbiztonságosabb leszállást biztosítja a legszélsőségesebb körülmények között is” – mondta.
Az árral kapcsolatban úgy fogalmazott, “az értéket kell nézni, és a vásárlók nagyobb értéket kapnak a pénzükért, mint a versenytárs gyártók gépei esetében”. Elmondta, hogy a Black Hawkot a legkülönbözőbb fegyverzetekkel lehet felszerelni, és nemcsak támadó műveletekben vethetők be, hanem például felderítési, mentési műveletekre is kiválóan alkalmasak.
Azt is elmondta, Európában az osztrák és a svéd haderő használ Black Hawk helikoptereket, és e két ország szerinte nagyon elégedett. Ezenkívül Lengyelország is tendert hirdetett 70 helikopter vásárlására, nem kizárt, hogy ők is vásárolnak a Sikorsky gépeiből.
Hende Csaba honvédelmi miniszter 2013 végén az MTI-nek adott interjújában azt mondta, hogy a helikopter- és repülőbeszerzések előkészületei folyamatban vannak, de az a kormányzati ciklus még a döntés-előkészítésről szólt. Az InfoRádió Aréna című műsorában 2014 januárjában arról beszélt, hogy egységes bázison, egységes típussal és műszaki kiszolgálással a leghatékonyabb a helikopterek működtetése, ezt készíti elő a kormány. Mint kifejtette, az országnak nemcsak a katonai igényeket, hanem a rendőrség, a terrorelhárítás, a katasztrófavédelem és a mentőszolgálat igényeit is kielégítő egységes nemzeti helikopterképességre van szüksége.
A Sikorsky kelet-európai vezetője arra a kérdésre, milyen esélyeik vannak arra, hogy a magyar kormány tőlük szerezzen be helikoptereket, azt mondta szerdán az MTI-nek, ezt nem tudja, “de már elláttuk részletes információkkal a magyar kormányt az utóbbi kilenc hónapban”.
A Black Hawk az amerikai hadsereg elsődleges taktikai szállítóhelikoptere, 1979-ben rendszeresítették az amerikai haderő kötelékében. A berlini fal leomlása óta szinte minden nemzetközi küldetésben bevetették Iraktól kezdve Szomálián és a Balkánon keresztül Afganisztánig, alkalmas egyebek között harcászati csapatszállításra, elektronikus hadviselésre és légi mentésre.
“A Black Hawk helikopter háborúban és békében egyaránt sokoldalúságával tűnik ki, akármi is legyen a küldetés, a Black Hawk célba juttatja szállítmányát” – hangzik a Sikorsky vállalat szlogenje. A cég honlapja szerint a helikoptercsalád példányait az Egyesült Államokon kívül a világ 28 országa, a többi között Izrael, Japán, Dél-Korea és az Egyesült Arab Emirátusok hadserege használja. Az amerikai haderő kötelékében több mint 2000 ilyen helikopter van, és a cég 1060-at adott el külföldre.
A vállalat ismertetője szerint az UH-60M típus (amelynek külföldre szállított változata az S-70i) maximális sebessége 280 kilométer óránként, hatótávolsága 510 kilométer. Az éjjeli repülésre is alkalmas helikoptert egyebek mellett korszerű fedélzeti elektronikával és önfoltozó üzemanyagtartállyal szerelték fel. A kétmotoros gép szükség esetén egy motorral is képes repülni, és több párhuzamos irányítórendszerrel látták el, amelyek meghibásodás esetén képesek átvenni egymás feladatát.
A négyfős kezelő személyzet mellett 11 teljesen felszerelt katonát és egy 105 milliméteres tüzérségi ágyút képes szállítani. A helikopter 23 milliméteres lövedékekkel szemben ellenálló, a két pilótát páncélozott ülések védik, a gép két oldalán, az ajtókban egy-egy 7,62 milliméteres M60D géppuska helyezhető el.
A csaknem 20 méter hosszú, változattól függően 3,9-5,2 méter magas gép ára a deagel.com repülésügyi portál szerint 20 millió dollár (4,3 milliárd forint).
facebook:
0 Komment