Szent István napi városi ünnepség Budaörsön

(Budaörs – 2013. augusztus 21., Budaörsi Infó) A Szent István napi városi ünnepség sokakat vonzott a Templom térre 2013. augusztus 20-án. Az ünnepséget a Budaörsi Fúvósok nyitották meg, ezt követően, pedig meghallgathattuk a Piros Rózsa Dalkör előadását, majd Wittinghoff Tamás polgármester beszédét, és Varga János budaörsi plébános gondolatait.  

 

 

Azt, hogy egy ember milyenné válik több tényező befolyásolja. A környezete, hogy hol és hogyan szocializálódott, a barátai és a családja is. A legapróbb dolgok is kihatással lehetnek egy életre. A múltunk segítségével építjük fel a jövőnket. Amit megtanultunk, megtapasztaltunk az segít bennünket az előrejutásban.


 
Nem keverte össze az erőt az erőszakossággal

 
Wittinghoff Tamás polgármester beszéde sokakat elgondolkodtatott.
„Hogy mit gondol egy nép a saját múltjáról, az ugyanannyira meghatározó, mint az, ami valójában történt. Szerencsés sorsú és egészséges öntudatú népeknél a többség által alkotott múlt-kép egybeesik a tudományosan igazolt valósággal. Lehet persze olyan múltat is álmodni, ami jól hangzik ugyan, csak éppen nem igaz, de mindezért drága árat kell fizetni. Sikertelen népek káros szokása az, hogy a jelen kudarcai elől menekülve a dicső múltban keresik az önigazolást. Szerencsére nekünk, magyaroknak a sok balszerencse mellett bőven akadnak a történelmünkben olyan időszakok, amelyekre mindenféle szépítgetés nélkül méltán büszkék lehetünk. Ilyen korszak az államalapítás időszaka is, amikor véglegesen eldőlt, hogy sok más pusztai néphez hasonlóan mi nem tűnünk el nyomtalanul a történelem süllyesztőjében, hanem sikerül megkapaszkodnunk itt a Kárpát-medencében és saját jogon bekerülnünk az európai népek nagy családjába.”

Forrás és a teljes beszéd:  https://budaorsiinfo.hu/?p=56615#more-56615

Szent István királyra méltán tekinthet mindenki példaként. Lehet az közember, vagy feljebb való hatalom. Tanulhatnánk munkásságából. Ne keverjük az erőt az erőszakossággal. Legyünk következetesek és igazságosak. Ha csak ezt a néhány dolgot figyelembe vesszük, akkor talán mi is az ő sikerei útjára léphetük, és igazabb életet élhetünk.

Wittinghoff Tamás polgármester a Budaörsi Infónak elmondta:
„Augusztus 20.-a megítélésem szerint nem csak mostanában, hanem nagyon régóta – gyakorlatilag az államalapítás óta – meghatározó ünnepünk. Persze voltak időszakok, amikor más jelentést kapott, ahogy az ünnepségen el is hangzott. Volt idő, amikor csak az alkotmány ünnepének nevezték, de azért a lelke mélyén mindenki tudta, hogy az, hogy itt vagyunk a Kárpát medencében, hogy a magyarság megmaradhatott Európában, hogy egyáltalán magyar állam, magyar államiság létrejött, az István királynak, Szent Istvánnak köszönhető. Nyilván, hogy kinek-kinek attól függően, hogy a világot miként tekinti –, fontos ez, hiszen az európai népek között integrálódni tudtunk, megmaradtunk, az mégis ide eredeztethető. Számomra is ezt jelenti.”

 

Légy áldott Szent István király!

 
Varga János, Budaörs plébánosa mielőtt megszentelte volna az ÚJ KENYERET a következőket mondta:
„István indította el, hogy ez a nép tudjon imádkozni, tudjon békésen élni, tudjon köszönetet mondani Istennek is, embernek is. Kedves testvérek, akárkik vagyunk, akik itt vagyunk, és akárhogy is gondolkodunk, azért egy kicsit rögzüljön bennetek, bennünk a gondolat, hogy légy áldott Szent István király, aki nyomán ezt az ünnepet is lélekkel megülhetjük.”

„Légy áldott Szent István király! Neked köszönhetjük, hogy 2013. augusztus 20.-án rád emlékezve megáldhatjuk a kenyeret, és nem csak megszegjük, nem csak megesszük, hanem meg is köszönjük az Úristennek.”

Minden évben csak egyszer van augusztus 20.-a. Mi mégis próbáljunk meg törekedni arra, hogy a szívünkben, és cselekedeteinkben egész évben ünnep legyen.

 

(Budaörsi Infó, MSE)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.