Táplálékot állíthatnak elő bármely növényből – Amilózt állítottak elő cellulózból kutatók

A keményítő két fő komponensének egyikét állították elő cellulózból a Virginiai Műszaki Egyetem kutatói, akik szerint eljárásukkal értékes tápanyagforrássá változtathatnak olyan növényeket, illetve növényrészeket, amelyekre ez idáig nem tekintettek hagyományos élelmiszer-alapanyagként.

 

 

A Y.H. Percival Zhang vezette kutatócsoport által kidolgozott módszer nagy segítség lehet az egyre növekvő – a becslések szerint 2050-re a kilenc milliárdot is elérő – globális népesség élelmiszerellátásában. Az emberi étrend egyik legfontosabb alkotóelemének számító keményítő a napi kalóriabevitel 20-40 százalékát teszi ki – olvasható a ScienceDaily című ismeretterjesztő hírportálon.

A növények vázanyagának nagy részét alkotó cellulóz a Földön előforduló leggyakoribb szénhidrát. Az új eljárás magában rejti annak lehetőségét, hogy segítségével táplálékot állítsanak elő bármely növényből, ezáltal csökkentve a trágyát, rovarirtót és nagy mennyiségű vizet igénylő, értékes földterületeken való növénytermesztés szükségét.

Zhang és csapata amilózt állított elő, amely bizonyítottan csökkenti az elhízás és a diabétesz kialakulásának kockázatát. Az új eljárás során a szakemberek kivonják a cellulózt például a növények nem fogyasztásra szánt részéből – például a kukoricaszárból -, és mintegy 30 százalékát amilózzá alakítják, míg a maradékból glükózt állítanak elő.

A módszer, amely nem igényel drága felszereléseket, hőt vagy vegyszereket, és nem jár hulladéktermeléssel, bármely növényből nyert cellulózzal működik. A tanulmány eredményét a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban közölték.
(http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130416085309.htm)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.