Lefényképezték egyetlen atom árnyékát

Egyetlen atom árnyékát sikerült első ízben lefényképezni az ausztrál Griffith Egyetem tudósainak, az ötéves munka eredményeit összefoglaló tanulmány a Nature Communications című folyóiratban látott napvilágot.

 

Az egyetem kvantumdinamikai központjának kutatói azt próbálták kideríteni, hány atom szükséges ahhoz, hogy “észlelhető” legyen az árnyékuk. Mint kiderült, egyetlen egy is elegendő – olvasható a ScienceDaily (http://www.sciencedaily.com) tudományos honlapon, valamint a News.com.au ausztrál hírportálon (http://www.news.com.au).

“A látható fény tartományában egyetlen atomnál kisebb dolgot nem láthatunk” – magyarázta a kutatásokat irányító Dave Kielpinski professzor.

Az ultramagas felbontóképességű mikroszkóppal végzett kutatásokhoz a tudósok az itterbium (Yb) atomját választották, amelyet elektromos erők segítségével tartottak helyben, majd speciális frekvenciájú fénnyel világították meg. A megvilágítás révén képződött árnyék egy detektorra vetült, amelyet digitális kamera segítségével örökítettek meg.

“Az ultramagas felbontóképességű mikroszkóp segítségével képesek voltunk koncentrálni a képet egy kisebb területre, mint korábban. Ily módon sötétebb kép képződött, amelyet könnyebb volt meglátni” – hangsúlyozta Kielpinski professzor.

Hozzátette: amennyiben a megvilágításra alkalmazott fény frekvenciáját egy milliárdod részben megváltoztatják, a kép eltűnik.

Erik Streed, a kutatócsoport tagja szerint eredményeiknek számos alkalmazása lehet, így forradalmasíthatják a kvantuminformatikát és a biomikroszkópiát.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.