Október 23. – Civil tüntetés a kormány politikája ellen
- Budaörsi Infó
- 2011 október 24.
Civilek tüntettek a Fidesz-kormány politikája ellen vasárnap Budapesten; az Erzsébet hídnál felállított színpadon felszólalók azt hangsúlyozták, hogy a jelenlegi politikai hatalommal szemben alternatívát kell nyújtania a civileknek, ehhez pedig összefogásra, szerveződésre van szükség.
A “Nem tetszik a rendszer?!” címmel tartott megmozdulást az Egymillión a sajtószabadságért facebook-csoport hirdette meg. A felszólalók arról beszéltek, hogy meg akarják szervezni a most még hiányzó erőket, illetve szükségesnek tartják a demokratikus erők összefogását. Ennek célja a “köztársaság újraalapítása, a negyedik köztársaság megteremtése” – hangoztatták.
A szervezők a színpadtól a Városház utcáig érő több ezres tömeg előtt bejelentették, két hét múlva kampányt indítanak alternatív köztársasági elnök keresésére, akit a tervek szerint március 15-én választanának meg közfelkiáltással.
Juhász Péter, a tüntetés szóvivője – a könnyű drogok legalizálását célul tűző Kendermag Egyesület elnöke – azt mondta: 1956-ban október 23-án a magyar állampolgárok megmutatták, hogy ki tudnak állni jogaikért, hallatták a hangjukat. Most, 55 évvel később, azért gyűltünk össze a Szabad sajtó útján, hogy “ismét hallassuk a hangunkat a demokráciáért” – jelentette ki. Mint mondta, “az antidemokratikus és igazságtalan intézkedéssorozat” rávilágított arra, hogy nekik “ez a rendszer nem tetszik”.
Szavai szerint, üdvözölnek minden olyan szerveződést, amely a demokratikus intézményrendszer helyreállításáért, a szólásszabadság megőrzéséért, annak érdekében jött létre.
Papp Réka Kinga (Hallgatói Hálózat) azt hangoztatta: alternatívát kell nyújtani a Fidesszel szemben, s arra szólított fel mindenkit, hogy érdekeik érvényesítése érdekében éljenek a polgári engedetlenség eszközével.
Véleménye szerint a politikusok nem fognak észhez térni, erőszakkal gyakorolják a hatalmat. Az akaratunkat nekünk kell feléjük közelíteni – mondta Papp Réka Kinga, hangsúlyozva, hogy a cselekvőképes fiatalok hozhatják el a változást. “Orbán Viktor joggal fél tőlünk!” – tette hozzá.
Jónás Mariann szociálpedagógus szerint egységesebben és hangosabban kell tiltakozni a kormányzati intézkedések ellen. Istvánffy András (Negyedik Köztársaság Mozgalom) annak a véleményének adott hangot, hogy az “Orbán-rendszer nem hisz a köztársaságban”, mert megfoszt a jogbiztonságtól, lebontja a jogállamot és “önkényuralkodik”.
Dénes Balázs (Társaság a Szabadságjogokért) arról beszélt, hogy jelenleg a félelem, a fenyegetés, a kiszolgáltatottság és az “izomból politizálás” rendszere épül Magyarországon. Szerinte a felháborodás és az elégedetlenség önmagában kevés, a politikai tájékozottság és a tisztánlátás felelősséggel is jár. Mint hangsúlyozta: meg kell fogalmazniuk, hogy milyen rendszert szeretnének, és ezt meg is kell üzenniük a hatalomnak.
A szervezők közlés szerint a felszólalók “a témában megnyilvánuló állampolgárként” szólaltak fel. A demonstráció során a tömeg többször skandálta: “Nem tetszik!”.
A tüntetésen az MTI tudósítói több LMP-s és MSZP-s politikust is láttak, köztük Lendvai Ildikó szocialista országgyűlési képviselőt, párttársát Szabó Vilmos, illetve Karácsony Gergelyt, az LMP frakcióvezető-helyettesét és több képviselőtársát, Jávor Benedeket, Scheiring Gábort, Dorosz Dávidot és Kukorelly Endrét.
Az Erzsébet híd pesti hídfőjénél felállított színpadtól a Petőfi Sándor utcáig tömötten álltak a demonstrálók, a Városház utcáig már szellősebben; a szervezők a tüntetés végén azt mondták, azért vártak a rendezvény befejezésével, hogy – mint fogalmaztak – “a százezredik” demonstráló is megérkezhessen.