Kutatások bizonyítják a rekordáron elkelt Leonardo da Vinci-festmény hitelességét

Tudományosan megalapozott kutatások támasztják alá, hogy a rekordáron, 450 millió dollárért (119 milliárd forintért) elárverezett 500 éves Salvator Mundi festmény valóban Leonardo da Vinci alkotása – mondta el egy pénteki tévéadásban Sipos Tünde művészettörténész.

 

 

Hozzáfűzte: ilyen esetekben anyag- és röntgenvizsgálatok, tudományosan megalapozott szakértői, restaurátori és művészettörténészi vélemények szükségesek a műalkotás eredetének megállapításához. A szerda este New Yorkban rekordáron elkelt olajfestmény esetében a bizonyítékok elég erősek voltak ahhoz, hogy a rangos londoni National Gallery 2011-2012-ben az itáliai mester műveként mutassa be az alkotást.

 

leonardo_da_vinci_salvator_mundi

 

A magas ár okai között van maga a festő személye, ugyanis Leonardo da Vincitől nagyon kevés, mintegy 20 olajfestményt ismert és ezek szinte mindegyike közgyűjteményekben található a világ különböző pontjain – hangsúlyozta Sipos Tünde. Hozzáfűzte: még nem tudni, hogy az eddig magánkézben őrzött alkotást köz- vagy magángyűjtemény vásárolta-e meg. Az árveréseken egyébként bevett gyakorlat, különösen ekkora érték esetén, hogy az érdeklődők telefonon, anonim módon licitálnak.

Kitért arra is: Leonardo da Vinci Salvator Mundi (Világmegváltó) ábrázolásával egy létező művészettörténeti hagyományba kapcsolódott bele. A “férfi Mona Lisaként” is emlegetett festmény Krisztust mint Megváltót ábrázolja, erre utal a kezében tartott kristálygömb, amely a glóbuszt, a világot jelképezi. A gömb áttetsző, finom anyaga a transzcendesre utalhat.  MTI

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.