Dinoszauruszfarkat találtak egy darab borostyánban
- Budaörsi INFÓ
- 2016 december 11.
A fiatal tollas dinoszaurusz mintegy 99 millió évvel ezelőtt élhetett.
A fiatal állat végzete egyedülálló bepillantást adhat a kutatóknak a krétakorban élt tollas dinoszauruszok felépítésébe.
A rendkívüli leletet egy kínai szakember vette észre a mianmari piacon. A megkövesedett gyantadarabból ékszer készült volna, az eladó azt hitte, a benne lévő maradvány valamilyen növénytől származik.
Valójában egy dinoszaurusz farkának 36 milliémteres maradványát őrizte meg: csontot, húst, bőrt és tollakat. A dínó maga körülbelül 15 centiméteres lehetett.
A kutatók úgy sejtik, a farok egy két lábon járó, madárszerű maniraptorhoz tartozhatott.
A lelet tanulmányozása után megállapították, hogy a tollazat felszíne mogyoróbarna, alja világosabb vagy fehér volt, ezt a mintázatot hívják ellenárnyékolásnak.
A szerzők szerint jól kivehetőek a még a farokhoz kötődő tollak, azt is meg lehet figyelni, milyen módon csatlakoznak hozzá, mikrométeres felbontásig vizsgálgatóak a formák, és a pigmentek elrendeződése a tollakon. A farokmaradvány nyolc csigolyát, lágyszövetet és tollakat őrzött meg kivételesen jó állapotban, három dimenzióban.
Az, hogy a gyantába ragadt a farka, nagy valószínűséggel végzetes volt a fiatal dinoszaurusz számára.
A farok anatómiája lehetővé tette, hogy a kutatók kizárják a madártulajdonost, mivel a lelet túlságosan hosszú és rugalmas, emellett nincsen benne a madaraknál a faroktollak megtámasztására kialakult, összenőtt csigolyákból álló képződmény.
A rendkívüli felfedezés a tollak evolúcióját is megvilágíthatja.
facebook:
0 Komment