Nem gyógyítja a tőzegáfonya a húgyúti fertőzést időseknél egy új kutatás szerint
- Budaörsi INFÓ
- 2016 október 31.
Újabb népi gyógymódról bizonyították be, hogy hatástalan: a tőzegáfonya nem előzi meg és nem gyógyítja a húgyúti fertőzéseket az időseknél egy új amerikai tanulmány szerint.
A tőzegáfonya gyógyhatásáról szóló vita több évtizede zajlik. Sok tanulmány szerint gyenge tudományos lábakon áll a gyógyhatás, ám ez nem tartja vissza sem a kereskedőket, sem sok egészségügyi dolgozót attól, hogy a növényből készült italokat, kapszulákat, porokat adjon a – főleg nőknél – igen gyakori húgyúti fertőzések megelőzésére és gyógyítására.
A JAMA amerikai orvosi lap csütörtöki számában megjelent tanulmány szigorú módszereket alkalmazott, eredményei meggyőzőek – olvasható a lap szerkesztőségi kommentárjában.
A húgyúti fertőzések miatt évente csaknem 9 milliószor keresik fel a páciensek orvosaikat és mintegy egymillióan kerülnek kórházba az Egyesült Államokban. Anatómiai okok miatt a férfiakat kevésbé sújtja a kór, azonban majdnem mindegyik amerikai nő elkap valamilyen húgyúti fertőzést élete során.
A fertőzés gyógyítására gyakran használnak antibiotikumot, mert a betegség általában ugyan nem súlyos, ám időnként megtámadhatja a vesét és súlyos vérmérgezéshez is vezethet.
A húgyúti fertőzés a leggyakrabban diagnosztizált fertőzése az idősek ápolási otthonaiban, ám a tünetek sokszor nem egyértelműek, és a tények azt mutatják, hogy a tőzegáfonyának nem sok haszna van ezeknél az idős betegeknél – írja a tanulmány.
A kutatásban 185 idős, ápolási otthonban élő nő vett részt, véletlenszerűen adtak nekik tőzegáfonya-kapszulát vagy hatóanyag nélküli placebót egy éven keresztül. Ez idő alatt több résztvevőnél mutattak ki laboratóriumban bakteriális húgyúti fertőzést, számuk az év folyamán változott, ám átlagosan mindkét csoportban 29 százalék volt.
A tőzegáfonyát szedők csoportjában 10 fertőzés okozott nyilvánvaló tüneteket, a másik csoportban 12, a különbség statisztikailag nem szignifikáns. A kórházi ápolás és az elhalálozás szempontjából sem voltak különbségek a két csoport között.
A kutatást finanszírozó országos egészségügyi intézet (NIH) az eredmények fényében azt javasolja, diagnózisért és kezelésért mindenki, aki úgy érzi, hogy húgyúti fertőzése van, forduljon orvoshoz, ám “tudományosan igazolt gyógymód helyett” ne szedjen tőzegáfonyás terméket.
MTI
facebook:
0 Komment