Kajak-kenu vb – Egy-egy arany, ezüst és bronz, plusz öt kvóta szombaton – ÖSSZEFOGLALÓ, nyilatkozatok

A magyar versenyzők mindhárom színű éremből egyet, továbbá öt londoni kvótát szereztek a szombat délutáni döntőkben a szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon.

A győzelmet a vb-újonc Tóth Dávid, Kulifai Tamás kajakpáros harcolta ki, nagy, de kellemes meglepetést okozva lett aranyérmes 500 méteren. Kozák Danuta másodikként zárt a kajak egyesek fél kilométeres versenyében, míg a harmadik helyet Takács Kincső és Baravics Gyöngyvér kenupáros szerezte, ugyancsak 500-on.

Csipes Tamara és Kovács Katalin 500-as kajakos duója némi csalódást keltett negyedik helyével, de az egység Csipes révén újabb olimpiai kvótát szerzett az országnak (Kovács már gyűjtött egyet a négyes tagjaként), így ezek száma a női kajakosoknál ötre nőtt.

A Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kucsera Gábor, Boros Gergely összeállítású kajaknégyes nem tudott beleszólni az érmek elosztásába, hetedikként ért célba, de gyakorlatilag már azzal kiharcolt négy londoni indulási jogot, hogy bekerült a döntőbe – igaz, abban még végig kellett mennie az 1000 méteres távon. A kajakos Kugler Attila és a kenus Korisánszky Dávid egyformán nyolcadik lett egyesben 500 méteren.

A délelőtti, 200-as elő- és középfutamok során eldőlt, hogy a négy megszerezhető kvótából mindössze eggyel zárják a vb-t a magyar kenusok, mivel Bozsik Attilának nem sikerült bejutnia a vasárnapi döntőbe. A magyar versenyző csupán ötödik helyen ért célba középfutamában, így nem jutott fináléba, amelynek hét legjobbja jut londoni indulási joghoz. A hazaiak korábban C-2 1000 méteren sem kvalifikálták magukat a döntőbe, azaz a szombaton, egy kilométeren aranyérmes Vajda Attila gyűjtött egyedül kvótát.

A többi magyar egység bejutott a döntőbe a legrövidebb távon. Az olimpiai számokban a K-1-ben érdekelt Molnár Péter és Paksy Tímea, továbbá K-2-ben a Sík Márton, Beé István duó ezzel nagyon közel került a londoni kvóta kiharcolásához. Előbbi kettőnek az első nyolcban, a párosnak pedig az első hatban kell végeznie az ötkarikás kvótá(k)hoz. A játékok műsorán nem szereplő számok közül férfi C-2-ben Horváth Gábor és Foltán László második, a női C-1-ben érdekelt Takács Kincső pedig harmadik lett középfutamában, ezzel mindkét egység kvalifikálta magát a fináléba. A Kovács Katalin, Kozák Danuta kajakpáros már az előfutamban elért győzelmével bejutott a döntőbe 200 méteren, amelyen így a hét számból hatban lesz magyar hajó a finálékban.

A váltók szombat kora esti selejtezőjében mindhárom szakág magyar stafétája fináléba jutott.

 

Nyilatkozatok a szegedi, olimpiai kvalifikációs MOL kajak-kenu világbajnokság szombati döntői után:

Tóth Dávid, férfi K-2 500 m, világbajnok:
“Úgy mentünk, ahogy elterveztük. 300 méterig utaztunk, majd utána robbantottunk. Azt hiszem, az az egységünk titka, hogy technikailag nagyon jól kiegészítjük egymást. Edzőnknek, Fábiánné Rozsnyói Katalinnak sokat köszönhetünk, és a közönség is sokat lendített rajtunk az utolsó 100 méteren. Ahogy meglátták, hogy éremért küzdünk, érezhető volt, ahogy dübörög a lelátó, s ez fantasztikus érzés volt. Szerencsére most nem követtük el azt a hibát, mint az előfutamban, amikor a közönség hatására túl nagyot indítottunk, akkor szinte majd kiestünk a hajóból”.

Kulifai Tamás, férfi K-2 500 m, világbajnok:
“A vb előtt a dobogós helyezést reális célkitűzésnek gondoltuk, aztán az előfutamok ebben meg is erősítettek minket. Azt viszont nem gondoltuk, hogy az aranyérem is összejöhet. A végén hiába volt szoros a verseny, éreztem, hogy nyertünk. Jövőre megpróbáljuk az 1000 métert, elvégre az az olimpiai szám”.

Kozák Danuta, női K-1 500 m, 2. hely:
“Nem vagyok elégedett, sőt, nagyon csalódott vagyok. Nem sikerült megvalósítanom azt, amit elterveztem. A rajt nagyon rosszul sikerült, míg német ellenfelemnek önmagához képest is nagyon jól, ez pedig sokkolt engem. Emiatt nem tudtam magamból kievezni azt, ami bennem van.”

Takács Kincső, női C-2 500 m, 3. hely:
“Nagyon örülünk, mert mindent kiadtunk magunkból. Nekünk nem kedvezett a hátszél, mert én nem kedvelem az ilyen körülményeket, így különösen értékes ez az érem.”

Kovács Katalin, női K-2 500 m, 4. hely:
“Természetesen csalódottak vagyunk, főleg az Eb tükrében, amikor is zöldfülűként is nyerni tudtunk. Talán nem a megfelelő taktikát választottuk, ráadásul igen extrém időjárásnak számít a Maty-éren az ilyen erős hátszél. De ilyen a sport, fel kell tudni dolgozni a kudarcokat is”.

Kammerer Zoltán, férfi K-4 1000 m, 7. hely:
“Nem életünk pályája volt, de hibát nem tudok mondani, megvolt az utazósebességünk, az indításaink is sikerültek. Sokkal jobbat nem tudunk. Ez is nagy előrelépés a tavalyi B-döntős második helyhez képest, főleg azt figyelembe véve, hogy a 2009-es és a 2010-es világbajnok, valamint az idei Európa-bajnok egység nem jutott be a mostani fináléba, azaz egyik sem szerzett kvótát. Nekünk viszont megvan, és csak ez számít”.

Kugler Attila, férfi K-1 500 m, 8. hely:
“Engem nem segített a hátszél, a 9-es pálya pedig különösen rossz, mert semmit nem érzékeltem a mezőnyből. Ez volt a maximum, amit ki tudtam hozni ebből a pályából.”

Korisánszky Dávid, férfi C-1 500 m, 8. hely:
“Jó pályát mentem, de az utolsó 150 méter nem úgy sikerült, ahogy azt előre kigondoltam. Zavart a hullámos víz, emiatt többször meg is billentem. Összességében ez a helyezés volt a reális”.

Storcz Botond szövetségi kapitány:
“Pénteken az összes éremlehetőség bejött, a szombatot viszont vegyes érzelmekkel zártuk. A Csipes, Kovács páros esetében érmet reméltünk, de nem jött össze, ugyanakkor Tóth Dávid és Kulifai Tamás kajakpárosa nem várt diadalt aratott. A férfi kajaknégyessel elégedett vagyok, jelenleg ez a legjobb egység, amit ki tudtunk állítani. A kvótákat kiharcolta, márpedig ez volt az elsődleges cél. A kenus szakágban még jövő májusban, a poznani Világkupán lehet kvótához jutni, C-2 1000 méteren egy, C-1 200 méteren pedig még két indulási jogot osztanak ki az európaiaknak. Ez elég szűknek tűnik, de voltunk már ilyen helyzetben korábban is”.

Comments Closed