Brit zavargások – Rendkívüli ülést tartott a parlament – ÖSSZEFOGLALÓ
- Budaörsi Infó
- 2011 augusztus 11.
Rendkívüli ülést tartott csütörtökön a parlament, ahol David Cameron miniszterelnök ígéretet tett arra, helyreállítják a rendet az országban, ahol az utóbbi napok zavargásai után mind a fővárosban, mind vidéken nyugodtan telt az éjszaka.
David Cameron közölte, a hétvégén is marad a megerősített rendőri jelenlét az utcákon, és ha szükséges, vízágyúkat és gumilövedékeket is bevethetnek a rendbontók ellen.
A kormányfő elmondta: eddig több mint 1200 embert vettek őrizetbe a zavargásokkal kapcsolatban Angliában. Folytatódnak az őrizetbe vételek – ígérte a miniszterelnök, hozzátéve: a felelősök nem bújhatnak el a törvény elől, a bíróságok továbbra is éjjel-nappal működnek, hogy eljárjanak az őrizetbe vettek ügyében.
Bizonyítékok vannak arra, hogy bandák állnak a fosztogatások mögött – közölte. Megjegyezte: elképzelhető, hogy a bandák vezetői a rendőrök elleni támadásokban is együttműködtek.
Cameron elismerte: a rendbontás első napjaiban “túl kevés” rendőr volt szolgálatban, és az általuk alkalmazott taktika nem volt hatékony. Az egyszerre több helyen elkövetett fosztogatások újfajta kihívás elé állították a rendőrséget – vélte.
Mint mondta, a zavargások okozta károk a 200 millió fontot is elérhetik. A kormány 10 millió fontot fordít az érintett városrészek helyreállítására, a kárt szenvedett vállalkozásoknak pedig hosszabb határidőt szabnak az adók befizetésére. A kormányfő kifejtette: ki kellene lakoltatni azokat a szociális lakásokból, akik kapcsolatba hozhatók a zavargásokkal.
Cameron úgy fogalmazott, megvizsgálják a közösségi weboldalak zavargásokkal összefüggésbe hozható tartalmait.
Ed Miliband munkáspárti vezető szerint mindenképpen meg kell vizsgálni az okokat, amelyek a zavargásokhoz vezettek. A képviselő egyúttal hangsúlyozta, a jelen helyzetben nem szerencsés a rendőrségre fordított kiadások csökkentéséről beszélni.
A munkáspárti képviselők mellett Boris Johnson londoni polgármester is arra kérte a kormányt, álljon el ettől a szándékától.
Cameron a parlamentben hangoztatta: a tervezett kiadáscsökkentések végrehajtása után is lehetséges lesz az elmúlt napokhoz hasonlóan a rendőri jelenlét megerősítése az utcákon.
Theresa May belügyminiszter az ülésen kijelentette: a zavargásokat illetően “sok kérdés merül fel”, és “nincsenek könnyű válaszok”, de az oktatási és a szociális rendszer reformja “nem várhat”. Az elmúlt napok eseményei túl vannak a tetőpontjukon, mert az emberek már az egész országban azt mondják, “ami sok, az sok” – vélekedett.
Az alsóházzal egy időben a felsőház is tanácskozott a zavargásokról. Az ülésen Rowan Williams canterburyi érsek kijelentette: a “remény és a bizalom” elvesztése a legsúlyosabb hosszú távú következménye a történteknek.
Az utcákra vezényelt hatalmas rendőri erőnek és az ország több helyén zuhogó esőnek köszönhetően szerda éjjel nyugalom volt Angliában.
Birminghamben virrasztást tartottak annak a három férfinak az emlékére, akiket szerdára virradóra, a zavargások idején gázoltak el. A 21 éves Haroon Jahanra, a 30 éves Shahzad Alira és a 31 éves Abdul Musavirra emlékezve 200 ember gyűlt össze, az esemény rendzavarás nélkül ért véget. A rendőrség eddig négy embert vett őrizetbe a gázolással összefüggésben, közülük a legfiatalabb 16 éves.
Időközben 100 ezer aláírás gyűlt össze annál a petíciónál, amely azt szorgalmazta, hogy a zavargásokkal kapcsolatba hozhatóktól vonjanak meg minden állami támogatást. A petíciót azon a – múlt héten létrehozott – kormányzati weboldalon indították, amelyen ha egy kezdeményezéshez csatlakozik 100 ezer aláíró, a kérdés egy összpárti bizottsághoz kerül, amely eldönti, megtárgyalják-e azt a képviselők a parlamentben.